خروج بخشی از نیروهای نظامی فرانسوی از کشور نیجر در پی کودتا و تنش دیپلماتیک بین آن دو کشور

Niger-1 ایرنا: شورای نظامی نیجر یکشنبه شب در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که گفته بود نیروهای فرانسوی تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج خواهند شد، گفت که نیروهای استعماری در خاک ما جایی ندارند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، شورای نظامی نیجر در بیانیه‌ ای تأکید کرد که خروج نیروهای فرانسوی و سفیر فرانسه از نیجر لحظه‌ ای تاریخی برای این کشور به شمار می‌ آید.

شورای نظامی نیجر افزوده است: امروز دوران جدیدی را در مسیر حاکمیت نیجر جشن می‌ گیریم ،زیرا اعلام شد سفیر فرانسه و نیروهای فرانسوی قبل از پایان سال جاری خاک کشور را ترک خواهند کرد.

این شورا اضافه کرد: هر کسی که منافع و اراده کشور را تهدید کند، خواه و ناخواه باید کشور ما را ترک کند.

شورای نظامی نیجر در پایان تأکید کرده است که نیروهای امپریالیستی و استعماری در قلمرو نیجر مورد استقبال قرار نمی‌ گیرند.

مکرون یکشنبه اعلام کرده بود که سفیر فرانسه در نیجر طی ساعات آینده به پاریس بازخواهد گشت و نیروهای فرانسوی تا پایان سال این کشور را ترک خواهند کرد.

خبرگزاری فرانسه نیز پیش تر گزارش داده بود که پاریس ممکن است بخشی از نیروهای فرانسوی حاضر در نیجر را با توجه به تنش دیپلماتیک بین دو کشور خارج کند.

این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه نوشت که به دلیل بن بست سیاسی بین پاریس و نیامی، ممکن است بخشی از منابع انسانی و مادی مربوط به مبارزه با تروریسم از نیجر خارج شود.

به گزارش ایرنا، نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مردادماه جاری محمد بازوم رئیس جمهور این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند.

نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرزها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند.

کودتاچیان نیجر ششم مرداد ماه ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.


در این رابطه